فصد خون شرق تهران
سئو
برزگران/a>
تبلیغات
طراحی سایت

یک سوم جامعه نیازمند دریافت خدمات روانشناختی است

1 دقیقه


739
1.2هزار اشتراک, 739 امتیاز

رئیس سازمان نظام روانشناسی، با بیان اینکه حدود یک سوم جامعه نیازمند خدمات روانشناختی است، گفت: تأثیر خشونت‌های روانی، عاطفی و کلامی بسیار بیشتر از خشونت فیزیکی است.

علی فتحی آشتیانی، در مراسم روز جهانی سلامت روان، اظهار کرد: در حال حاضر حدود یک سوم جامعه ما نیاز به خدمات روانشناختی دارند که عدد بالایی است و بی‌توجهی نسبت به آن می‌تواند پیامدهایی داشته باشد.

وی با بیان اینکه یکی از پیامدهای افسردگی خودکشی است، یادآور شد: خیلی از اختلالات روانشناختی می‌توانند زمینه ساز خودکشی باشند که مهم‌ترین آن افسردگی است. معمولاً دو سوم افراد افسرده افکار خودکشی دارند، یک تا ۱۵ درصد این افراد برنامه برای اقدام به خودکشی دارند و یک تا سه درصد نیز اقدام به خودکشی می‌کنند.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور با بیان اینکه آمار خودکشی در سال ۹۲ در قیاس با سال ۱۴۰۰ حدود ۱۲.۷ درصد رشد داشته است، گفت: در ۱۵ سال گذشته یعنی از ۸۵ تا ۱۴۰۰ ما ۱۰۸.۳ درصد رشد در این زمینه داشته‌ایم.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله با بیان اینکه آسیب‌های اجتماعی نیز سیر صعودی دارند، توضیح داد: در سال ۷۹ به ازای هر ۱۲ ازداوج یک طلاق، در سال ۸۹ به ازای هر ۶.۵ ازدواج یک طلاق، در سال ۹۹ به ازای هر حدود ۳ ازدواج یک طلاق داشتیم. تا اول مرداد ۱۴۰۲ در کل کشور به ازای هر سه ازدواج یک طلاق داشتیم و در تهران نیز به ازای هر ۲.۴ ازدواج یک طلاق داریم. این یعنی در چهار ماه اول سال جاری به ازای هر ۲.۴ ازدواج در تهران یک طلاق داشتیم. بالاترین آمار طلاق در لوکزانبورگ با عدد ۷۸ درصد و انگلیس و فرانسه و آمریکا و روسیه حدود ۵۰ درصد است. ما تقریباً به آنها داریم نزدیک می‌شوم.

وی با اشاره به تأثیر خشونت بر مسائل روانشناختی، تصریح کرد: تأثیر خشونت‌های روانی، عاطفی و کلامی بر روان افراد بسیار بیشتر از خشونت فیزیکی است. به طور طبیعی خانم‌ها و کودکان در معرض خشونت بیشتری قرار دارند تحقیقات نشان می‌دهد از هر پنج زن یک نفر مورد خشونت قرار می‌گیرد.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاور کشور با بیان اینکه ما دچار سونامی مشکلات روانشناختی هستیم، درباره لزوم اقداماتی برای پیشگیری اولیه و ثانویه در این زمینه توضیح داد: اولویت دادن به خانواده به عنوان بنیادی‌ترین نهاد اجتماعی، یکی از مسائل مهم است؛ چراکه فروپاشی خانواده می‌توانند همه چیز را ایجاد کند. ما در مرحله گذار از سنت به مدرنیته و پست مدرن هستیم. اگر در گذشته شب نشینی بین خانواده‌ها وجود داشت، امروز هر کسی در گوشه‌ای در اتاق خود است. آداب و سنن محلی و ملی خود را کنار گذاشتیم.

فتحی با بیان اینکه ارتقا سطح سواد سلامت روانی، آموزش و مشاوره پیش از ازدواج بر اساس الگوهای اسلامی و ایرانی باید در دستور کار ما قرار گیرد، اظهار کرد: درصدی از خانواده‌های ما مشاوره پیش از ازدواج می‌گیرند اما این امر کفایت نمی‌کند. این درصد خیلی کم و شاید دو الی سه درصد و در خوشبینانه ترین حالت ۱۰ درصد است.

وی با بیان اینکه من به دنبال پیشنهاد راه اندازی روانشناس خانواده هستم، گفت: همانطور که پزشک خانواده داریم باید روانشناس خانواده داشته باشیم. مثلاً هر ۱۰۰ الی ۵۰۰ خانواده یک روانشناس داشته باشند تا بتوانند تعامل مستمر و مداوم با او داشته باشند و نگذارند که مشکلات روانشناختی آنها مزمن شود.

خبرگذاری مهر


این مطلب رو دوست داشتی؟ برای دوستانتم بفرست:)

739
1.2هزار اشتراک, 739 امتیاز

واکنش شما با دیدن این مطلب چی بود؟

گریه گریه
0
گریه
جذاب جذاب
0
جذاب
لعنتی لعنتی
0
لعنتی
بیزار بیزار
0
بیزار
باحال باحال
0
باحال
پسند پسند
0
پسند
عشق عشق
0
عشق
پیروزی پیروزی
0
پیروزی
ماذا فازا ماذا فازا
0
ماذا فازا

یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک فرمت انتخاب کنید
آزمون شخصیت
یک سری از سوالات برای دریافت نتایجی در مورد شخصیت افراد
آزمون تفننی
تعدادی سوالات با پاسخ های صحیح یا نادرست که علم شخص را بررسی می کند
نظر سنجی
رای دادن برای تصمیم گیری یا فهمیدن عقاید و نظرات
استوری (داستان)
شامل یک متن و تصاویر
لیست
لیست های کلاسیک
لیست باز
آیتم خود را ارسال کنید و برای بهترین آیتم ارسالی رای گیری کنید
لیست با رتبه بندی
برای انتخاب و بالا آمدن بهترین گزینه با رای مثبت یا منفی کاربران
عکس نوشته
آپلود تصاویر برای ایجاد عکس نوشته
ویدئو
ویدئوی شما یا ویدئو از یوتیوب و ویمئو
صوت/موسیقی
کد از Soundcloud یا Mixcloud یا موسیقی انتخابی شما
تصویر
عکس یا گیف
متحرک
فرمت گیف